Reklam

Sarımsak tüketmek kanama tehlikesini artırabilir

Reklam
 Sarımsak tüketmek kanama tehlikesini artırabilir
Reklam

SarımsakBitkisel mamüllerin birçoğu, zararı olmadığı düşüncesiyle herhangi kullanılırken, bilinçsizce sarfedilen besin destekleri ve bitkisel adıyla satılan mamüller zarar verebiliyor. Nefroloji Eksperi (Uzmanı) Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, bu tür mamüllerin, tüketilen diğer ilaçlar ve besinlerle etkileşime girebileceğini söyleyerek uyarılarda bulundu.

 

Sağlıklı kalmak adına sarfedilen ürünleri tüketirken çok dikkatli olmak gerekiyor. Zira denetimsiz tüketim değişik problemlere niçin olabiliyor. Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Nefroloji Eksperi Prof. Dr. Kantarcı “Örneğin sarımsak, çoğu kan sulandırıcı ile eş güdümlü kullanıldığında, kanama tehlikesini arttırıyor. Bu amaçla bilhassa ameliyat evveli ve sonrasında, sarımsak yemek, cerrahi alanda yükselen kanama amaçlarinden biri olabilir” dedi.

Reklam

 

 

“TAKVİYE ÜRÜNLER ARTAN BOYUTLARDA KULLANILIYOR”

 

 

Bitkisel ürünlerin doğru kullanılmasının son derece mühim olduğunun altını çizen Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, şu verileri verdi:

“Hipertansif bireylerde beslenme ve hayat tipi farkılıkları en mühim başlangıç tedavisidir. İşte bu beslenme ve hayat tipi farkılıklarıni yapar iken kan basıncını denetim altına alabilmek amacıyla bazı durumlarda besinsel takviyeler kullanabiliriz. Örneğin çok süregelen tanınan sarımsak ve limon dışında, daha az tanınan kereviz tohumları gibi antihipertansif ürünlerin tüketimi da giderek artıyor. Ülkemizde oluşturulan çalışmalara göre kullandığımız ilaçlarla antihipertansif tesiri tam olarak sağlayabildiğimiz hasta adedi yalnızca yüzde 20.”

Dünya Sıhhat Örgütü’nün yaptığı ve ülkemizde yapılmış çalışmalara da değinen Prof. Dr. Kantarcı, “Hastaların yüzde 70’i fitoterapötik ürün kullanıyor. Doktorlar antihipertansif ilaç verse de vermese de, hastalarımız kan basıncı denetimi amacıyla bu ürünlere yöneliyor. Fakat bu ürünleri şuurlu kullanmak gerekiyor” dedi.

Gülçin Kantarcı

 

 

“SARIMSAK TÜKETMEK  RİSKİ ARTIRABİLİR”

 

 

Bu ürünlerin çoğunun, kullanılan diğer tansiyon düşürücülerle ve bazı gıdalarla etkileşimi bulunduğunu hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, sözlerine şöyle devam etti: “Örneğin cerrahi öncesi sarımsak tüketmek, cerrahilerden önce ve sonraki dönemde kanama riskini artırabilir. Bununla birlikte, sarımsak, sarımsak tabletleri hatta sarımsak tozu bile, birçok kan sulandırıcı ile birlikte kullanıldığında kanama riskini artırabilir. Bunun gibi doğru kullanılmadığında pek çok bitkisel takviye ile gelişebilecek yan etkiler görüyoruz. Etkisi olan bir ürünün yan etkisinin olması da kaçınılmaz.”

 

 

“BİTKİSEL DİYE, GÜVENEREK KULLANMAYIN”

 

 

Prof. Dr. Gülçin Kantarcı şunları söyledi: “Burada önemli olan kullanacağımız ajanı ve beraberinde kullandığımız ilaçlarla etkileşip etkileşmediğini doğru bilmektir. Tesadüfen internetten alınan ürünlerle veya herhangi eczaneye gidip ‘Bana şunları verin’ diyerek o ürünleri kullanmak doğru değil. ‘Bitkiseldir’ deyip zararı olmayacağını düşünüp kontrolsüz bitkisel ürün kullanmayalım. Fayda beklerken, ciddi yan etkiler görülebileceği unutulmamalıdır.”

 

 

Reklam
Reklam
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın