Reklam

Koronavirüs günlerinde ruh sağlığını korumak için 15 öneri

Reklam
 Koronavirüs günlerinde ruh sağlığını korumak için 15 öneri
Reklam

Aylin İlden KoçkarKoronavirüs günlerinde ruh sağlığını güvenliğini sağlamak amacıyla 15 tavsiye getiren Psikolog Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, koronavirüs salgınıyla eş güdümlü yeme ve uyku alışkanlıklarında farklılıklar olacağını söyledi. Prof. Dr. Koçkar, konsantrasyon zorlukları, kendi sağlığı ve yakınları ile ilgili endişe, korku, depresyon, endişe gibi ruh sağlığı problemlerinde da artış görülebildiğini dile getirdi.Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, oluşturulan bir taramaya göre, daha evvelce bir ruh sağlığı bozukluğu bulunmayan, bu prosese kadar daha eskiden psikolojik olarak bir destek almamış şahıslarda de karantina sürecinde detaylı ruh sağlığı problemleri gelişebileceğini söyledi.

Pandemi döneminde bireylerde yeme ve uyku alışkanlıklarında değişiklikler, konsantrasyon zorlukları, kendi sağlığı ve yakınları ile ilgili endişe ve korkular, depresyon, endişe gibi ruh sağlığı problemlerinde da artış görülebildiğini bildiren Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, dengeli bir ruh sağlığı amacıyla birtakım tavsiye ve uyarılarda bulundu.

Aylin İlden Koçkar

Reklam

Evdekal günlerinde ruh sağlığı amacıyla öneriler:

“Tedbirli olun ama abartıya kaçmayın, bu üzerinizdeki endişeyı arttırır. Bu yüzden örnek olarak el ve eşya yıkama gibi vakitçlerde dengeli olmak önemli.

“Felaket (felaketleştirme) değerlendirmelerinden kaçının. Mesela evden çıkmayan birinin gün içersinde defalarca ‘Ateşim var mı?’ diyerek ateşini ölçmesi, üzerindeki gerilim ve endişeyı arttıracaktır. Bu hali yönetmeye çalışın.

“Rutinler oluşturun: Düzen ve tutarlılık hayat boyu ruh sağlığımızı güvenliğini sağlamak amacıyla lüzumir.

“Bağlantıda kalın: Telefon görüşmeleri, yazışmalar, sosyal medya ve video konferans vasıtasıyla teknolojiden en iyi şekilde yararlanın ve iş dostlarınızla, dostlarınızla ve ailenizle iletişimde kalın.

“Sosyal medyayı sınırlayın: Güvenilir kaynaklar vasıtasıyla durumdan haberdar olun, fakat bunalmış hissetmemek amacıyla haberlere ulaşımınızı sınırlı tutun.

“Can sorunu ile mücadele edin; Can sorununı yenmek ve zihinsel olarak aktif kalabilmek amacıyla size neler iyi geliyorsa onları yapın.

“Tükenmişlikten kaçının: Gevşemek amacıyla işinize katı sınırlar koyun. Can sorunu ve izolasyon gerilime namacıyla olur; örnek olarak, soluk egzersizleri, farkındalık, meditasyon gibi çalışmalar gerçekleştirmek gerilimle kafaya çıkmanıza faydalı olacaktır.

“Her seferinde bir gün sonrasını düşünün: Geleceğe çok çok odaklanmamaya çalışın. Bunların geçici önlemler olduğunu ve yalnız olmadığınızı unutmayın. Bugünden yalnızca ertesi gün amacıyla yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz. Daha ilerisi amacıyla planlar gerçeklştirmeyin.

“Duygularınızın farkında olun. Olumsuz duyguları tolere etmek daha zordur, fakat yardım etmeye lüzumsinimiz olduğunu, endişelendiğimizi, mutsuz hissettiğimizi kabul etmek travma ile kafaya çıkmayı kolaylaştırır.

“Boş vaktinızda hep gerçekleştirmek istediklerinize odaklanın ve bu isteklerinize vakit ayırın. Keşke vaktim olsa da yapsam dediğiniz aktiviteler ve hobileriniz amacıyla fırsatı değerlendirin. Hoşunuza gidebilecek yeni aktiviteler keşfedin.

“Okumak ve izlemek istedikleriniz amacıyla bir liste yapın. Bunlar amacıyla hep vaktinız yoktu işte şimdi o vakti buldunuz.

“Beslenmenize ilgi edin: Bu günleri sıhhatli beslenme ve egzersiz yapmaya ayıracağınız vakitler olarak düşünün. Şu anda yaratıcı yemek pişirme fırsatınız var. Kendi ekmeğinizi, sıhhatli çorbalarınızı ve ev yapımı menünüz amacıyla başka yaratıcı ve lezzetli yemekleri gerçeklştirmeyi deneyebilirsiniz.

“Puzzle, su doku, okuma-yazma, bulmaca çözme gibi kafanızı aktif tutan hobilere zaman ayırın.

“Sevdiklerimiz bile onlarla yeteri kadar uzun vakit kaldığımızda rahatsız edici olabilir. Evin içersinde kendinize şahsi bir alan yaratmak ve bazı durumlarda bireysel zaman geçirmek de rahatlatıcı olabilir.

“Bu öneriler işe yaramıyor ve gerilim ve endişe düzeyiniz giderek yükseliyorsa terapi desteği alabilmek amacıyla salgının bitmesini beklemenize lüzum yok, uzaktan danışmanlık alabilirsiniz.”

Reklam
Reklam
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın