Reklam

Avrupa’da emlak fırsatları

Reklam
 Avrupa’da emlak fırsatları
Reklam

Emlak Fırsat

Avrupa’da emlak bölümünde meydana gelebilecek fırsatları yakından takip ettiklerini dile getiren Yavuz Yükselir, “Hali hazırda Avrupa Birliği ülkelerinde Türklerin renovasyon çoğunluklu olmak üzere çok sayıda irili ufaklı emlak projesi geliştirdiğini görüyoruz. Bu projelerin bazılarında yatırımcı olmak, bazılarında ise işi finanse eden doğrultuda olmayı planlıyoruz” dedi.

Koronavirüs salgınında ciddi eleştirilere uğrayan ve siyasi anlamda zor günler yaşamış Avrupa Birliği’nde (AB) yaşanan kriz ile ilgili Yükselir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yükselir de düşüncelerini açıkladı. İyi senaryolar düşünülerek kurgulanan AB projesinde eksiklerin bir an evvelce tamamlanması gerektiğinin altını çizen Yavuz Yükselir, “Avrupa Birliği bir refah projesidir. Birliğin kurucu değerleri arasında mal, işgücü ve sermayenin serbest dolaşımı yer almaktadır. Avrupa Birliği’nde yer alan her ülkenin rekabetçi ve verimli bir ekonomiye sahip olacağı varsayımı altında kurgulanan bu birliktelik, beklenti dışındaki ilerlemelerle ülkeler arasında ekonomik değişikliklere ve çatışmalara yol açıyor.” diye konuştu.

Reklam

ALMANYA’NIN ADIM ATMASI GEREKİYOR

Birlik içersinde uyumsuzlukların giderilmesi amacıyla Almanya’nın ismim atması gerekliliğini bildiren Yavuz Yükselir şunları söyledi: “İkinci Dünya savaşı ardından, savaşın tesirlerini kısa sürede atmayı başaran Batı Almanya ticaret çoğu veren ülkelerden biriydi. Soğuk Savaş ardından bir araya getiren Almanya’da kuvvetli Mark, ticaret çoğunu etkileyen mühim bir faktör olmaya başlamıştı. Alman siyasiler çok akıllı bir hareketle kendileri kadar rekabetçi ve verimli olmayan ülkeleri Euro altında birleştirdiler ve global anlamda olağanüstü ticaret çoğu rakamlarına ulaştılar.Para politikası uygun olmasa da bir çatı altında olan Avrupa Birliği’nde maliye politikalarının da en azından bir çerçeve olarak tek çatıda yer alması gerekiyor. Aksi takdirde global piyasalardaki her dalgalanmada aynı şeyleri konuşuyor oluruz. Almanya, Avrupa Birliği vasıtası ile kazandığı birikimleri unutmamalı. Bunun beraberinde Avrupa Birliği’nin dağılmasının sadece ekonomik değil siyasi ve askeri olarak da kaybettireceği şeyleri düşünerek, bundan sonra elini taşın altına sokmalı.”

ALMANYA’NIN ENDİŞELERİ YERSİZ

Yavuz Yükselir, Almanya’nın ekonomik eş güdümlü karşı çıktığı olaylarının nedeninin altında İkinci Dünya Savaşı ardından yaşadığı hiperenflasyonun tekrarlanma korkusu olduğunu söyledi. Yükselir, “Piyasalara verdiği paranın, çok süratli bir şekilde piyasalardan çekilebildiği, alınan kararların varlık fiyatlarında hemen etkisini gösterdiği bir ortamdayız. Yüksek enflasyon tehlikesi hissedildiğinde uygulanabilecek çok çok atılım ve bu atılımlerin etkinliğini tartmak amacıyla de çok çok vakit olacak” diye konuştu.

AVRUPA’NIN EMLAK BANKASI’NI KURACAĞIZ

Avrupa’da emlak bölümünde meydana gelebilecek fırsatları yakından takip ettiklerini dile getiren Yavuz Yükselir şunları söyledi: “Riskin olmadığı yerde getiri de olmaz. Bizim düşüncemize göre Covid-19 ardından Avrupa Birliği’nde, siyasi alanda yaşanacak tartışmalar, varlık fiyatları amacıyla risk oluşturacak. Euro ardından stabilitenin Dünya’da merkezi sayılabilecek bir konumda görülen Avrupa’nın yüksek volatilite ile yaşamaya başlayabilme olsılığı var. Kriz zamanlarında alıcı ve satıcının çok olmadığı varlıklar, başka yatırım araçlarına göre daha negatif performans sergiliyor. İşler düzeldiğinde ise bu varlıklar daha yüksek getiri potansiyelleri meydana çıkarıyor. 2008 krizi ardından ekonomisi rekabetçiliği ile ön plana çıkan Almanya’da, belirli bir büyüklüğe sahip olan bu tip varlıklardan, en büyük getirilerin emlak pazarında yaşandığını gördük. Emlak sektörüne yatırım yapan fonların getirileri fazlası yatırım aracından daha yüksekti.”

Kuracakları yatırım bankası ile emlak sektörüne yeni bir ismim getirmek istediklerini ifade eden Yavuz Yükselir, projelerde Avrupa Birliği’nde yaşam sürdüren Türkler ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yatırımcıların bir arada yatırım yapabileceği modeller geliştirdiklerini söyledi. Yükselir, “Hali hazırda Avrupa Birliği ülkelerinde Türklerin renovasyon fazlasınluklu olmak üzere çok sayıda irili ufaklı emlak projesi geliştirdiğini görüyoruz. Bu projelerin bazılarında yatırımcı olmak, bazılarında ise işi finanse eden doğrultuda olmayı planlıyoruz.” dedi.

PRAG AVRUPA’NIN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

Prag’ta otel yatırımlarına başlayan Yükselir Group amacıyla kentin, geleceğin Avrupası’nda daha mühim bir yere sahip olacağına ilgi çeken Yavuz Yükselir, “Covid-19 ardından Almanya’dan beklenilen hamleler gerçekleşirse, salgın ardından tedarik zincirlerinin tekrar oluşturulduğu bir ortamda, Avrupa Birliği’nin daha homojen bir yapıya kavuşacağını düşünüyoruz. Avrupa’nın doğusunda, birlik dışından gelen kaliteli işgücü göçü ile varlık fiyatlarında daha süratli bir yükseliş bekliyoruz. Prag Avrupa Birliği’ndeki projelerimiz amacıyla merkezimiz olacak.” açıklamasında bulundu.

Reklam
Reklam
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın