Reklam

1 damla kan koronavirüs tanısını 1 dakikaya düşürebilir

Reklam
 1 damla kan koronavirüs tanısını 1 dakikaya düşürebilir
Reklam

Koronavirüsü Testi 1 DK inicek

Mikrobiyoloji Eksperi(Uzmanı) Dr. Asiye Karakullukçu, daha evvelce ilerlettiği hastane enfeksiyonlarını 1 dakikada belirleme edebilen biyosensörü, Covid-19’un tanısı amacıyla geliştirmeye hazırlanıyor. Karakullukçu, “Gereken desteği alabilirsek, koronavirüs tanısını 1 damla kan ile 1 dakika içersinde belirleme edeceğiz. Aynı sensörü geliştirerek çok kısa bir sürede kullanıma hazır duruma getirmeyi planlıyoruz” dedi.

2017 senesinde her sene binlerce insanın hayatını kaybetmesine namacıyla olan hastane enfeksiyonunu, anlar amacıylade belirleme edebilen biyosensör ilerleten İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu Dr. Öğretim Üyesi Asiye Karakullukçu, aynı sensörü Covid-19’un tanısında da kullanmak amacıyla geliştirebileceklerini söyledi. Karakullukçu, “Tanı amacıyla bugünümüzde sarfedilen metod sürüntü örneği alınarak yapılıyor. Bizim burada amacımız her bireyin basitçe kullanabileceği, solunum yolu örneği değil de bir damla kan örneğiyle bireyin Covid-19’a karşı reaksiyonunu ölçebilen bir biyosensör geliştirmek” ifadelerini kullandı.

Reklam

ERKEN TANI SÜRESİ KISALICAĞINI İFADE EDİYOR

Sürüntü örneği yerine 1 damla kan kullanarak bireyin Covid-19’a karşı reaksiyonunun ölçebilen bir biyosensör geliştirebileceklerini dile getiren Karakullukçu, “Böyle olunca tanı zamanı 1 dakikaya inmiş olacak. Eğri ne kadar azalmış olsa da uzun bir vakit bu hastaları hala test ediyor olacağız. Süreci hızlandırabiliriz” dedi.

HASTANEDE YOĞUNLUK AZALICAĞI SÖYLENİYOR

Bu testi yapamayan birimleri de testi yapılabilir duruma getirmiş olacaklarına ilgi çeken Mikrobiyoloji Eksperi Dr. Asiye Karakullukçu, “Aile doktorları ve başka tüm hastanelerde kullanılabilir. Gerekli izinleri alabilirsek şahıslar kendi evinde de kullanarak, hastaneye gitmeden pozitif ya da negatif olduğunu öğrenebilirler. Bunu şeker ölçüm cihazları gibi düşünebiliriz. Hastaneye gidişleri de azaltabiliriz. Enfekte olmuş ve geçirmiş şahıslari de test etmede, bu şahıslari süratlice belirleyip hasta olan insanlara kan vermelerini kolaylaştırabiliriz” diye konuştu.

TASARRUFLU OLUCAĞINI SÖYLENİYOR

Karakullukçu, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Hem zamanı kısaltacak, hem laboratuvar alt yapısına hem de ekspertize lüzum olmayacak. Daha çok bireyi tarayabileceğiz. Çok yüksek maliyetli bir test de olamayacak. Çalışan bir prototipimiz ve destek geldiği zaman bizim bunu süratlice 3 ay amacıylade ticari bir ürüne dönüştürebilecek bir alt yapımız var. Hem yatırımcılardan hem de devletten bu hususta destek bekliyoruz.”

Reklam
Reklam
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın