Reklam

Dudak bakımı dermatolog ne dedi?

Reklam
 Dudak bakımı dermatolog ne dedi?
Reklam

Dudak bakımı

Mevsim ne olursa olsun birçok insan kuru dudaklardan muzdariptir. Bu gibi durumlarda, bazen kızarıklık ve çatlaklar görülür.

Dudaklarda bu sorunlara ne neden olabilir?

Uzman Mehdi İskenderli, kuru dudaklar nedeniyle doktora başvuran cilt hasta sayısının çok yüksek olduğunu söyledi. Ona göre, hastalar genellikle dudaklarda soyulma ve kaşıntı belirtileri gösterir ve bazılarında dudaklarda kızarıklık vardır. Dudakların kenarlarındaki ağrılı çatlaklar kuru dudak problemine denk gelebilir. Bu gibi hastalarda, beslenme sırasında dudaklarda ağrı, yanma ve kaşıntı zemininde genel rahatsızlık meydana gelebilir.

Reklam

Doktor, kuru dudakların birçok eksojen ve endojen nedenden kaynaklanabileceğini vurguladı. Ekzojen nedenler, iç organ ve sistem patolojilerinin arka planına karşı dudak hastalıklarını içerir. Bunlar gastroenteroloji, endokrinoloji, romatoloji, onkoloji, psikiyatri, nöroloji ve diğer hastalıkları içerir.

Şüphe durumunda doktor bu tür sistemik muayeneleri başlatabilir.

Uzman, kuru dudakların nedeninin eksojen faktörlerden kaynaklanabileceğini belirtti. Havadaki kuraklık, güneşin ultraviyole ışınları, rüzgarlı hava, soğuk hava, tekrarlanan mekanik yaralanmalar, vb. aittir.

Dermatolog, bazı dış hastalıkların doğrudan kuru dudaklara neden olabileceğini ekleyerek birçok ekzojen neden olduğunu söyledi. Ona göre, genel olarak, dudak hastalıkları genellikle dudaklarla sınırlıdır.

M. Iskenderli, kuru dudak problemiyle birlikte şişlik, irin, aşındırıcı yaralar, dudaklarda akıntı şikayetleri olduğunu söyledi ve bu belirtiler yoksa, kuru dudakların daha basit nedenlerden kaynaklandığını düşünmenin mümkün olduğunu belirtti.

Dermatolog, kuru dudakların nedeni ne olursa olsun, bu sorunun bir çözümü olduğunu söyledi. Sebep bulunduğunda, kuru dudakların tamamen iyileşmesi bile mümkündür.

Reklam
Reklam
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın