Reklam

Designated Survivor bir bölümü kaldırıldı.

Reklam
 Designated Survivor bir bölümü kaldırıldı.
Reklam

RTÜK Designated Survivor dizisinin Türkiye’ye yönelik eleştirel ifadeler sahibi olan Family Ties adlı bölümünün Netflix Türkiye’den kaldırttı.

Geçtiğimiz senenin ağustos ayında Netflix ve BluTV gibi dijital platformların RTÜK kontrolü altına girmesini öngören “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik gündeme geldiği anda sinema basınında pek çok şahıs bunun konvansiyonel yayın kanallarına senelardır yapılan baskı ve sıkı denetimün dijital platformlara da taşınmasının önünü açacağını savundu. Bundan sonra dijital platformların da sıkı denetime tabii tutulacağına dair endişeler dile getirildi. Ne var ki hem RTÜK hem de Netflix o dönemde gerçekleştirdikleri açıklamalarla bunun iddia edildiği kadar ciddi neticeler yaratmayacağının altını çizdi. Hatta o zamanlarda Netflix’e anne-baba kontrolleri eklendiğinde gene her iki taraftan da yaşanacak değişimin bu tür “zararsız” önlemlerden ibaret olacağı izlenimini yaratan açıklamalar geldi. Gelgelim aradan daha bir sene geçmeden işin gerçek yüzü kendisini göstermeye başladı.

Reklam

Bundan yalnızca iki hafta evvelce RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin skandal bir bildirime imza atarak, iddia edildiği gibi Aşk 101 dizisinde eşcinsel bir karakter bulunduğu takdirde Netflix’e yaptırım uygulayacaklarını ifade etti ve geçen sene “kazandıkları” bu sıkı denetim gücünden övünerek bahsetti. “Uyardık, gözümüz üzerlerinde.” sözleriyle de yakın ileride bizleri nelerin beklediğinin sinyallerini verdi. Söylediği gibi gözünü Netflix’in üzerinden ayırmayan RTÜK, Aşk 101’de aradığını bulamayıp hayal kırıklığına uğramış olsa da bu durumun sıkı denetim gücünü sergilemesine engel olmasına izin vermedi. Nitekim bu açıklamadan yalnızca iki hafta sonra RTÜK’ün bugüne kadar Netflix’teki bir içeriğe uyguladığı en büyük sıkı denetim kararıyla karşı karşıyayız.

Designated Survivor’ın Family Ties Adlı Bölümü RTÜK’ün İsteği Üzerine Netflix Türkiye’den Kaldırıldı

İlk iki sezonunda ABC kanalında yayınlandıktan sonra 3. sezonunda Netflix’e geride bıraktığımız politik drama Designated Survivor‘ın Türkiye’ye dair eleştirel ifadeler sahibi olan Family Ties isimli seksiyonü, RTÜK’ün talebi üstüne Netflix Türkiye’den kaldırıldı.

2. sezonun 7. seksiyonü olan Family Ties’ta, Türkiye Cumhurbaşkanı Fatih Turan, dizide Kiefer Sutherland’in yaşam verilen Amerikan Başkanı ile ortak bir basın toplantısında bir araya geliyor. Fakat basın toplantısı esnasında Turan üstünde uzlaşılan açıklama metninin dışına çıkıyor ve Amerika’yı Türkiye’de vuruş kalkışmasında tespit edilen bir politikacıya yardım etmekle suçluyor ve bu politikacının Türkiye’ye iade edilmesini istiyor. Bizler amacıyla son derece tanıdık olan bu hikâye ve kurmaca Cumhurbaşkanı Fatih Turan ile alakalı söylenen eleştirel sözler RTÜK’ün aklında yer etmiş olacak ki, bu seksiyon Netflix’in kütüphanesine eklendikten seneler sonra gelen bir kararla Netflix Türkiye’den kaldırıldı.

Konu ile alakalı Netflix’ten gelen resmi açıklama ise şöyle:

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan aldığımız resmi talebin ardından, mahalli yasalara uymak suretiyle Designated Survivor dizisinin tek bir kısmını Türkiye’deki içerik kütüphanemizden kaldırdık. Dizi, dünyanın geri kalanında bütün seksiyonleri ile yayınlanmaya devam ediyor.”

RTÜK’ün yeni yönetmelik gündeme geldiği zaman dile getirilen endişeleri haklı çıkaran bu kararı, ne yazık ki önümüzdeki dönemde ileriki benzer sıkı denetim uygulamalarının da habercisi.

Reklam
Reklam
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın