Reklam

65 yaş üzerine uyarı

Reklam
 65 yaş üzerine uyarı
Reklam

Pazar günleri sokağa çıkan 65 yaş üstü bireyler amacıyla Gerontolog F. Sıla Ayan uyarılarda bulundu. Ayan, “Alışılan ya da tolere edilebilecek etkinlik seviyesinin üstüne çıkılması ve yaşlıların kendini aşırı zorlaması halinde soluk darlıkları, fenalık hissi, baygınlık gibi problemler ya da kas – iskelet sistemi ağrıları yaşanabilir” dedi.

65 yaş üzerine uyarı: Aktivite düzeyinin üzerine çıkmayın

Korona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında uzun süredir evlerinde olan 65 yaş üstü bireyler piyasa günleri sokağa çıkmaya başladı. Yaşlıların uzun süreli hareket etmemezlik sürecinde kas ve iskelet kayıpları ve kondisyon düşüşleri sebebiyle dışarıda vakit geçirdikleri süreçte denge kayıpları ve yükselen düşme riski ile karşı karşıya kalabileceğini bildiren Gerontolog F. Sıla Ayan, yaşlıların psikososyal greksinimlerini da unutmamak gerektiğine vurgu yaptı.

Reklam

Ayan, “Pandeminin dünya genelinde takdir toplayan başarılı bir süreçle yönetilmesinin sonrasında kıymetli büyüklerimize bu tür bir fırsat sunabilmek sevindirici. Bu yönden sosyal uzaklık ve izolasyon kurallarını unutmadan ve pandemi ile temaslı risklerin tamamiyle ortadan kalktığı yanılgısına düşmeden bu kararın keyfini çıkarmak doğru olacaktır” diye konuştu.

“SIK SIK DİNLENİN, BOL SU TÜKETİN”

Özellikle kalp-damar hastalarının, inme hikayesi ve solunum sistemi problemleri yaşayanların gölgelerde sık sık dinlenmesi gerektiğine vurgu yapan İstanbul Gelişim Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu’ndan Öğr. Gör. Gerontolog F. Sıla Ayan, “Yaşlılarımızın her haftaki izinde yavaş yavaş yükselen bir tempoyla hareket etmesi, bol su tüketmesi, tabanı geniş ve ortopedik ayakkabılar, açık renk pamuklu kıyafetler tercih etmesi ve maske ve eldiven tüketimini ihmal etmemesi gerekiyor. Buna ek olarak pandemi özelinde kalabalık yerlere girmemeye ilgi etmeli, devir daim ile çalışan havalandırma sistemlerinin bulunduğu yerlerden uzak durmaları gerekiyor” dedi.

“AÇIK HAVANIN TADINI ÇIKARIN”

Ayan, “Hem psikolojik hem de fiziksel yönden doğayla iç içe, sosyal uzaklıkye ilgi ederek deniz kenarı ve yakınlardaki parklarda gölge altında vakit geçirip açık havanın keyfini çıkarabilirler. Medyada yer alan haberler ve danışmanlık sunduğumuz büyüklerimizin dönüşlerinden bu öneriye keyifle uydukları ve buna ek olarak mezarlıktaki yakınlarını ve çocuklarını ziyaret edenlerin, eski günlük rutinlerine bir gün de olsa dönebilmenin keyfini sürenlerin bulunduğunu biliyoruz” diye konuştu.

MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT

Mevsim geçişlerinin özen ve idare gerektiren bir devre bulunduğunu anımsatan Ayan, “Mevsim geçişleri ve bilhassa yaz aylarına geçiş genellikle kurumsal bakımda yaprak dökümüne benzettiğimiz ölüm oranlarının ve süreğen sıhhat problemlerinin alevlenme yaşadığı devreler olabiliyor. Bu yönden mevsim değişimlerinde yaşlıların doktor kontrollerini ve tedavi planlarını aksatmaması, bilhassa antihipertansif ilaçlarının dozunun tekrar mevsime göre ayarlanması adına doktorlarına danışmaları gibi önerilerde bulunuyoruz. Bugünlerde bir de bu sürecin üstünde karantina önlemleri ve evde uzun süreli hareket etmemezlik eklenince önlemlere daha da ilgiyle riayet etmek ve tedbiri elden bırakmamak ehemmiyet kazandı” ifadelerini kullandı

Reklam
Reklam
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın