Reklam

Baş dönmesinin sebebi vitamin eksikliği olabilir

Reklam
 Baş dönmesinin sebebi vitamin eksikliği olabilir
Reklam

Hastaların ‘dönme hissi’ olarak tanım ettiği vertigonun bir sebebi de vitamin eksikliği. Yapılan son incelemelera ilgi çeken Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Eksperi Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, “Demir eksikliği anemisi, B12 ve D vitamini eksikliği vertigoya neden oluyor” dedi.

Baş dönmesinin sebebi vitamin eksikliği olabilir

Vertigo amaçlari arasında en çok Benign pozisyonel paroksismal vertigo olarak tanınan iç kulak hastalığı sayılıyor. Halk arasında ‘kristallerin oynaması’ olarak tanınan hastalık, toplumun yüzde 10’unu etkiliyor. 65 yaş üstü şahıslarda daha çok görülen vertigonun bu yaş grubunun yüzde 30’unu etkilediğini ifade eden Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Eksperi Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, hastalık ile ilgili mühim bulgular verdi.

Reklam

65 YAŞ SONRASINDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜR

İç kulaktaki kristallerin varolduğu yerden ayrılmasıyla bir dakikadan kısa süren dönme hissi olduğunu ve bunun yatakta sağa ve sola dönüşlerle tetiklendiğini ifade eden Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, “Buna birtakım durumlarda bulantı ve kusma eşlik eder. Bu hastalığın 65 yaş ardından daha çok görülme niçini iç kulakta yer alan ve halk arasında kristaller adı verdiği kalsiyum karbonat kristallerinin yaşla eş güdümlü dejenere olmasıdır’’ diye konuştu.

VİTAMİN EKSİKLİĞİNE DİKKAT

Vertigonun menopoz dönemindeki kadınlarda erkeklere oranla 3 kat çok görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Tatlıpınar, “Bunun niçini bu dönemde östrojen seviyesinin ve hastaların kemik yoğunluğunun azalmasıdır. D vitamini seviyelerindeki düşmeler de etkili olur. D vitamini kalsiyum ve kemik metabolizmasında mühim bir role sahiptir. Kristaller olarak ifade edilen maddelerin teşekkülünde D vitamini mühim bir rol oynar. Bunların bulundukları yerden yarım daire kanallarına düşmesi D vitamini eksikliği ile kolaylaşabilir. Bazı dahili hastalıklar da vertigoya niçin oluyor. Bunların arasında tansiyon yükseklikleri, tiroit sorunları yer alabildiği gibi demir eksikliği anemisi, B12 vitamini eksikliği vardır” ikazında bulundu.

DÖNME HİSSİ VARSA MUTLAKA HEKİME BAŞVURUN

Vertigonun vuruş ve kazayla bağlantısı olma ihtimalini dile getiren Prof. Dr. Tatlıpınar, şu şekilde devam etti:

“Bu hadiseler kristallerin yerinden oynamasını kolaylaştırır. O amaçla hastalara kesinlikle rastgele bir travma geçirdi mi, kafasını bir yere çarptı mı diye sormamızda yarar var. Bunun dışında vertigo yapan sebepler arasında inme de yer alır. Hastada bir baş dönmesi buna eşlik eden bir bulantı ve kusma varsa mutlak suretle kulak, burun, boğaz doktoruna gitmeli. Hastalara manevralarla, birtakım işitme ve denge testleri, kan tahlilleriyle tanı konulabilmektedir. Tanı ardından tedavi uygulanır. Kişilerin şayet baş dönmesi varsa çaresiz olduklarını düşünmesinler. Mutlak suretle bir kulak burun ve boğaz doktoruna gitsinler. Tanısı konulduktan sonra hastaları tedavi edebilmek mümkün. Bazı hastalarımızı hiç ilaç tedavisi vermeden yalnızca manevra ile tedavi edebiliriz.”

Reklam
Reklam
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın