Reklam

Bayram geleneklerini dijitalde yaşatalım

Reklam
 Bayram geleneklerini dijitalde yaşatalım
Reklam

Koronavirüs salgını insanların günlük hayatında ve alışkanlıklarında köklü değişikliklere yol açtı. Ramazan Bayramı bile bulaşma riskini azaltmak için evlerde kutlanacak. Aile ve arkadaş ziyaretleri olmayacak, online bayramlaşma yapılacak. Birey, Çift ve Aile Terapisti Dr. Selenga Gürmen, umutsuzluğa kapılmamak gerektiğini vurgulayarak, bayramda dijital ortamda yan yana olmayı önerdi. Hatta isteyenlerin bayram harçlıklarını bile dijitalden yani İBAN ile gönderebileceklerini söyledi.

Bayram geleneklerini dijitalde yaşatalım

Bayram kahvaltılarını çevrimiçi ortama taşımanın, aile büyükleri ve arkadaşlara internet üzerinden ulaşmanın da değerli olduğunu dile getiren Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Dr. Selenga Gürmen, ilgi edilmesi gerekenleri anlatarak tavsiyelerde bulundu. Dr. Gürmen, “Kültürel bir değişim olacak zira biz dokunmayı, sarılmayı seven bir milletiz. Şimdi mecburen sosyal uzaklık kuralına uymak zorundayız. Uzun bir vakit de bu tür olacak gibi duruyor. Ciddi bir endişe yaşadık, bu endişe bizimle kalacaktır. Yeni normale geçebileceğimize inanıyorum ama geçiş vakitçleri biraz endişeli olacaktır” diye konuştu.

Reklam

“YAPAMADIKLARIMIZA ÜZÜLMEDEN, YAPTIKLARIMIZA SEVİNELİM”

Dr. Gürmen, “Bayramda evde olmak biraz bizi zorlayacak. Bayramları, eş güdümlü olmayı seven bir milletiz. Bayramlar kültürümüzde mühim bir yer kaplıyor. Bu bayram el öpmeyi, komşularla akrabalarla bayramlaşmayı yapamayacağız hem de sokağa bile çıkamayacağız. Ama yeni normalde değişik şekilde bir arada olabiliriz. Dijital ortamda eskisinden daha iyi bir şekilde yan yana olabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Hiç unutulmayacak bir bayram olacağına ilgi çeken Dr. Gürmen, “Mesela görüşmeye gidemediğimiz, kent dışında olan akrabalarımız ve arkadaşlarımızla çevrimiçi ortamda bir araya gelebiliriz. Neyi yapamadığımıza üzülmektense yeni kazandıklarımıza bakmamız gerekiyor. Yüksek olasılıkla bu bayramı hiç unutmayacağız” dedi.

EV İÇİNDE BİR ARADA OLAN AİLELERE ÖNERİLER

Ev içersinde bir arada olan ailelere bayram sabahı rutini olan kahvaltıyı kesinlikle yapmalarını öneren Dr. Gürmen, “Bayram kahvaltısı kültürünü korumalıyız. İnternetten çevrimiçi görüşerek gene kahvaltıları bir arada yapabiliriz. Küçük çocuğu olan aileler oyunlar oynayabilir. Bayramlar bizim amacıyla her vakit eğlenceli, güzel geçmiştir bu sene uzakta olduğumuz amacıyla biraz hüzünlü ama gene o sevdiğimiz rutinleri uygulayabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

“BAYRAM HARÇLIKLARINI İBAN İLE GÖNDEREBİLİRSİNİZ”

Dr. Gürmen, “Bu bayram harçlık alamayacağız, el öpemeyeceğiz. Yine de bayramın güzel sasenearını yaşam sürdürmek isteyenler bayram harçlıklarını İBAN ile gönderebilirler ya da ufak hediyeleşme şeklinde olabilir. Gerçi kargo bu vakitçte risk taşıyor, tavsiye etmiyorum. Bu bayram yapamadıklarımızı, el öpmeyi, hediyeleşmeyi borç hanesine yazalım başka bayramda acısını çıkartırız” ifadelerini kullandı.

“YAŞANILAN SÜRECİN FARKLILIKLARINI FIRSATA ÇEVİRELİM”

“Olumsuzu düşünecek olursak bu vakitçte daha da üzüleceğiz” diyen Dr. Selenga Gürmen, “Hayatımızdan nelerin gittiğine değil hayat sürdüğümüz değişiklıkları görüp nasıl fırsata dönüştürürüz onlara bakmalıyız. İlişkileri de aynı şekilde ele almalıyız. Uzaktayız, görüşemiyoruz ya da yan yanayız ve devamlı tartışıyoruz belki ama hayatımız vakitsince bir daha deneyimleyemeyeceğimiz bir şeyi deneyimliyoruz. Bu vakitci nasıl güzel değerlendiririz bu tür düşünelim” dedi.

Reklam
Reklam
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın