Reklam

Fransız şeften Ramazan Bayramı’na özel evde şeker tarifi

Reklam
 Fransız şeften Ramazan Bayramı’na özel evde şeker tarifi
Reklam

Koronavirüs salgını nedeniyle bu bayram buruk geçecek. Aile büyükleri ziyaret edilemeyecek, el öpülemeyecek. Hal bu tür olunca yeni alışkanlıklar da yanında geldi. Bayram dendiğinde akla ilk gelen tatlı, şeker ve çikolatadan mahrum kalmamak amacıyla Fransız şef Franck Bruwier, evde kendi şeker ve çikolatasını gerçekleştirmek isteyenlere kolay tanımlar verdi.

Ramazan Bayramı akıllara rengarenk şekerler ve çikolataları getiriyor. Dünyayı etkileri altına alan koronavirüs bayram alışkanlıklarında da değişikliklere sebep oldu. Kimi insanlar geleneği bozmamak amacıyla ikramlık şekerlemeler alırken, kimisi de bu şekerlemeleri evde yapmanın yolunu araştırıyor. Marketlerde, kuruyemişçilerde, pazarlarda satılan ve her bireyin elleriyle seçip poşetlere doldurduğu şekerlerin risk olduğunu fikir edinenler amacıyla İstinye Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nde baş şef olarak eğitim veren ünlü Fransız şef Franck Bruwier, evde uygulanabilecek ve son derece yalın çikolata ve şeker tariflerini paylaştı.

Reklam

Ünlü şef Bruwier, “Bayram amacıyla evde çikolata gerçekleştirmek yalın. Herkese iyi bayramlar’ diyerek, Demirören Haber Ajansı (DHA) amacıyla çilekli, kirazlı, domatesli karamel ve kayısı, üzüm, ceviz ile susamdan meydana gelen çikolata yaptı.

İSTENİLEN HER MALZEME İLE PRATİK KARAMEL TARİFİ

Şef Bruwier; çilek, kiraz, domates, badem, ceviz ya da istenilen her malzemenin içersinde yer alabileceği karamel tanımı verdi. Bu yalın ve meyvelerden de faydalanılarak oluşturulan şekerlemenin reçetesi şu şekilde:

“200 gram şekerin amacıylae 100 gram su eklenerek; altın rengine gelene kadar pişiriliyor. Daha sonra kullanılmak istenilen malzemeler tek tek, bir kürdan sayesinde ya da saplarından tutularak karamelin amacıylae sonrasında da susama batırılarak servis edilebilir”

MEYVE VE KURUYEMİŞ ZENGİNİ ÇİKOLATA TARİFİ

Tatlı ihtiyacını karşılamak amacıyla en sık tercih edilen çikolata amacıyla ise, şefin tanımı şöyle:

“200 gram bitter çikolata; 20 gram kayısı ve üzüm, 20 gram fındık, ceviz, badem ve susam kullanarak meyve ve kuruyemiş zengini çikolata yapabiliriz. Bunun amacıyla çikolatayı kısık ateşte yavaşça eritiyoruz. Sonrasında pişirme kağıdının üstüne döküp üstüne kullanmak istediğimiz malzemeleri keserek ekliyoruz. Buzdolabında bu çikolatanın 20 dakika kadar donmasını bekliyoruz. Donmuş çikolatayı elimizle ya da kaşık sayesinde kırıp, servis edebiliriz”

Reklam
Reklam
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın