Reklam

Tatlı krizine tarçın, karanfil ve limon üçlüsü

Reklam
 Tatlı krizine tarçın, karanfil ve limon üçlüsü
Reklam

Ramazan Bayramı’nın vazgeçilmezi tatlılar. Baklavadan, kadayıfa, tulumbadan, şöbiyete kadar birçok çeşidi mevcut. Bayramda porsiyon kontrolüyle birlikte tatlı tüketimin mümkün olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Evnur Saray, “Akşamdan bir bardak suyun içine bir adet çubuk tarçın, 2 karanfil, 1 dilim limon ekleyin. Sabah kalkar kalkmaz bu suyu için. Bu karışım gün içindeki kan şekerini kontrol altına alarak, tatlı ihtiyacınızı bastırır” dedi.

Tatlı krizine tarçın, karanfil ve limon üçlüsü

Koronavirüs salgınıyla eş güdümlü başlayan karantina süreci ve ramazan ayı ile eş güdümlü kilo denetimi zorlaştı. Evlerde süre yaşamış insanlar ekmek yapmaya, daha sık hamur işi ve tatlı tüketmeye başladı. Bu süreçte kilo alımında ciddi artışlar gözetlediğini bildiren Emsey Hospital Beslenme ve Diyet Eksperi Evnur Saray, bayramın ilk gününden itibaren denetimi sağlamanın olası bulunduğuna ilgi çekti.

Reklam

“KALP HASTALIĞI VE KARACİĞER YAĞLANMASINA NİÇİN OLUR”

Karın bölgesi yağlanmalarında artış yaşandığını anımsatan Diyetisyen Evnur Saray, “Ramazan evvel başlayan koronavirüs karantinası namacıylaiyle insanlar evlerinde ekmek, hamur işleri ve tatlılara yöneldi. Ramazanın gelmesi ile eş güdümlü bu besinlere olan talep daha da arttı. Bu süreçte çok çok kilo alındı. Bundan ileri süreçte nasıl kilo verileceği merak hususu oldu. Hamur işleri ve tatlıların sıkça tüketilmesi göbek bölgesinde yağlanmaya namacıyla oldu. Bu bölgelerde ortaya gelen yağlanma kalp hastalıkları, insülin direnci, karaciğer yağlanmalarına yol açtı” diye konuştu.

TATLININ SAATİNE DİKKAT

Önceki bayramlardan değişik olarak bu yılnin evde geçirileceğini anımsatan Diyetisyen Evnur Saray, Türk toplumunun tatlı kullanımından vazgeçmeyeceğinin altını çizdi. Tatlı kullanımında porsiyon denetiminin önemini altını çizen Saray, şunları söyledi:

“Ramazan ardından bayramın ilk günü güzel bir kahvaltı gerçekleştirmek gerekiyor. Protein çoğunluklu yani peynir, yumurta ve sütün bulunduğu bir kahvaltı gerçekleştirmek sıhhatli bir tercih olacaktır. Bunun ardındannda öğle ve akşam yemeklerini düzenlemelisiniz. Öğlen et tüketiyorsanız, akşam yemeği tercihiniz sebze olmalı. Ramazan ayında kan şekeri dengesi bozuldu. Kan şekerini dengelemek amacıyla kesinlikle bu süreçte ara öğün yapın. Ara öğün terciniz de meyve, süt, yoğurt, kuruyemiş olabilir. En çok merak edilen ise Ramazan Bayramı’nda tatlı kullanımı. Tatlının porsiyonu ve tüketildiği saat çok önemli. Baklava tüketecekseniz 3 dilim ile sınırlandırmalısınız, sütlü tatlı ise 1 kase tüketilmelidir, bunu 3-4 kare bitter çikolata ile değiştirebilirsiniz. Saat terciniz akşamüstü olmalıdır. Bazı yörelerde daha tok tutması ve şekeri dengelemesi amacıyla baklavanın beraberinde ayran ya da süt ikram edilir. Gün içersinde içeceğiniz bir bardak yeşilçay da antioksidan içeriği bakımından etkili olacaktır.”

BU KARIŞIMLA TATLI KRİZİNİ BASTIRIN

Önceki yıllerde bayram ziyaretleri namacıylaiyle daha çok tatlı tüketildiğini bildiren Diyetisyen Evnur Saray, “Önceki yıllerde misafirliklerde ilgili olun, yeri geldiği zaman ikramı geri çevirin ikazında bulunuyorduk. Bu yıl misafirlik söz hususu değil. Tatlı ve hamur işi kullanımını daha denetim altına alabiliriz. Tatlı denetimini sağlamak adına tarçını öneriyoruz. Akşam yatmadan bir bardak suyun amacıylae bir adet çubuk tarçın, 2 karanfil, 1 dilim limon ekleyin. Sabah kalkar kalkmaz bu suyu amacıyla. Bu gün içersindeki kan şekerini denetim altına almanızı sağlar, tatlı ihtiyacını bastırır” önerisinde bulundu.

“MEYVE DEYİP GEÇMEYİN”

Ramazan ayı ve karantina süreci namacıylaiyle alınan kiloların önümüzdeki dönemde sıhhatli bir uygulama ile verilebileceğine ilgi çeken Saray, şu uyarılardan bulundu:

“Sağlıklı kilo vermede yüzde 70 beslenme, yüzde 30 ise spor etkili. Beslenmenin önemi çok büyük. Karbonhidratı azaltarak protein, sebze ve meyve çoğunluklu beslenin. Akdeniz tarzı beslenmeye geçmeniz gerekiyor. Bunu sporla desteklemeniz şart. Karantina süreci ve ramazan ayı ile eş güdümlü çok hareket etmeyen kaldık. Bu süreçte evde yapılacak egzersizlere de yönelmeniz gerekiyor. Su kullanımı de çok önemli. Ramazan ayında su kullanımı azaldı. Günde 2-2.5 litre su içmelisiniz. Sıcaklığın da arttığı şu zamanlarda su tüketime ilgi edin. Yaz geldi meyve detaylılığı arttı. Fakat meyce deyip geçmeyin porsiyon denetimine ilgi edin. Çünkü erik, çilek masum gözüküyor fakat 12 erik, 10 çilek şeklinde tüketmeliyiz. Yanında çiğ fındık, badem ya da ceviz aç olmama zamanını artıracaktır.”

Reklam
Reklam
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın