Reklam

Üniversiteli gencin projesi laboratuvar ortamını eve taşıyacak

Reklam
 Üniversiteli gencin projesi laboratuvar ortamını eve taşıyacak
Reklam

Bilgisayar ve Eğitim Teknolojileri bölümü son sınıf öğrencisi İlyas Eymen Vardar, ilerlettiği projeyle laboratuvar ortamını eve taşımayı amaçlıyor. Öğrencilerin evlerinde kurabilecekleri laboratuvarla kendi odalarında tecrübe yapma imkânı bulacaklarını ifade eden genç mucit, prototipi hazır olan projenin yaygınlaştırılması amacıyla yatırımcı desteği bekliyor.

Üniversiteli gencin projesi laboratuvar ortamını eve taşıyacak

 

Reklam

Ekim 2019’da başlayan çalışmalarını koronavirüs salgını nedeniyle daha da hızlandıran Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Bilgisayar ve Eğitim Teknolojileri bölümü son sınıf öğrencisi İlyas Eymen Vardar, ilerlettiği projeyle uzaktan eğitim sistemine de destek olacak. Öğrencilerin evden çıkmadan laboratuvar ortamına kavuşacaklarını ifade eden İlyas Eymen Vardar, “Günümüzde öğrencilerin ilgi dağınıklığı çok yüksek. Öğrencilere yayılan materyaller de sıradanlaştı. İki en çok 3 ebatlı modellemelerle öğrencilerin zihninde birtakım şeyler somutlaştırılmaya çalışılıyor. Bu noktada öğrencilere artırılmış gerçeklik vasıtasıyla fiziksele en yakın hissi uyandırmayı amaçlıyoruz. Somut kavramı öğrencinin soyutlaştırmasını hedefliyoruz. 5 kişilik ekip olarak ilerlettiğimiz projede, Prof. Dr. Tufan Adıgüzel’in desteği sayesinde öğrencilerin soyut kavramları somutlaştırma yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Amacımız her öğrencinin evine ve odasına laboratuvar kurmak. Öğretmen dersi destekler şekilde hazırlanacağı gereçleri öğrencileriyle paylaşacak. Öğrenciler bu sayede evlerinde kurdukları laboratuvarla hiçbir yere çıkmadan kendi odalarında bu deneyi gerçekleştirebilecekler” dedi.

HANGİ DERSLERİ KAPSIYOR?

Projenin ilk ve ortaöğretim çağındaki bütün öğrencilere hitap ettiğinin altını çizen İlyas Eymen Vardar, “Öğretmen bunu dersine birleşik edebildiği prosese bütün derslerde kullanılabilecek. Fen ve teknoloji dersleri, kimya ve fizik dersleri laboratuvar içerisinde gereksinim duyduğumuz dersler. Bu derslerde sıkça kullanılabilecek bir proje. Bunun yanı sıra matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler gibi amacıylade soyut kavramların varolduğu ve derse rahatlıkla birleşik edilebilecek bütün dersleri kapsamaktadır” diye konuştu.

PROJEYE YATIRIMCI DESTEĞİ BEKLENİYOR

Öğretmenin bir çalışma ara yüzünde dersini destekler kalitede proje ürettiğini izah eden Vardar, proje ile ilgili şunları söyledi:

“Projenin bir çıktı kodu oluyor. Bu kodu öğrencileriyle paylaştığında öğrenciler o kod ile projeye ulaşabiliyorlar. Öğrenciler bu projeye ulaştıklarında rahatlıkla projeyi uygulayabiliyorlar ya da öğretmenin imkân verilen prosese projede farklılık yapabiliyorlar. Şu an projemiz amacıyla yatırımcı arayışı amacıyladeyiz. Projenin bütün literatür incelemeleri ve teknik çalışmaları yapıldı. Anket, gereksinim analizleri de hazır. Çalışmalar ışığında elimizdeki imkânlarla gidebildiğimiz yere kadar gittik. Esasında bundan sonra sesimizi bildirmek istiyoruz. Bir yatırımcıya gereksinimiz var. Projenin prototipi hazır gerçekleştirilmesi amacıyla destek bekliyoruz. Çünkü bu proje dağın başına, ormanın amacıylae dahi bir laboratuvar ortamı kurmayı hedefliyor. Bunun amacıyla lüzumlu olan internet bağlantısı ve bir tablet olacak. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak adına iyi bir proje olacağını düşünüyorum

Reklam
Reklam
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın